ÖVRIGT / Speglar / Spegel 10368294
*
nr 1036 8294
Spegel
bronserad ram, omkr. 1900, höjd ca 100 cm, bredd ca 97 cm
Utrop:
3.000 kr
Såld:
2.000 kr
Sista tid för bud online:
måndag 9 maj 2016
kl 18:49:44
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
4/5 23:42:09
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
*
Spegel
nr 1036 8294
Spegel
bronserad ram, omkr. 1900, höjd ca 100 cm, bredd ca 97 cm
| Utrop: | 3.000 kr |
|---|---|
| Såld: | 2.000 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 9 maj 2016 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 4/5 23:42:09 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.



